www.e-nyelv.hu
Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda
 
Vissza az E-nyelv nyitólapra   Gy.I.K.Gy.I.K.   KeresésKeresés   TaglistaTaglista   CsoportokCsoportok   RegisztrációRegisztráció 
 ProfilProfil   Privát üzenetei olvasásához be kell jelentkezniePrivát üzenetei olvasásához be kell jelentkeznie   BelépésBelépés 

elválasztás

 
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> E-nyelv.hu
Előző téma megtekintése :: Következő téma megtekintése  
Szerző Üzenet
klarissza
Vendég





HozzászólásElküldve: Szer. Jan. 18, 2006 12:27 am    Hozzászólás témája: elválasztás Hozzászólás az előzmény idézésével

Nagy vita a férjemmel:
Úgy emlékszem, hogy eléggé el nem ítélheto módon az alábbi szavakat a nyelvünk fejlodése jegyében a következoképpen kell elválasztani: ed-zünk, find-zsa stb.
Szerintem, a dz, a dzs mássalhangzók, ennélfogva ezeket a szavakat ugyanúgy nem szabad elválaszatani, mint a szót, hogy együnk. Van ketto "A magyar helyesírás szabályai" címu könyvünk: az egyik 1968-as, a másik 1988-as. A neten 1985-öst találtam csak. Van-e e nnél újabb, és bármilyen sajnálatosnak tartom, jól értesült vagyok-e?
Ráadásul: más okból, de szintén a nyelvünk fejlodése okán mindketto helyesnek ítélendo: foto-gráfia, fotog- ráfia Crying or Very sad
Szeretnék egy mozgalmat is indítani:
Hetente, kéthetente, amikor csak jól esik, egy egy országosan megjeleno napilap cikkeit "lektorálni" kellene, s ezzel bombázni a szerkesztoségeket. Oly sok stilisztikai hibát találok, s nem tudok hogyan küzdeni ellene.
Vissza az elejére
KalcsóGyula
Vendég





HozzászólásElküldve: Szer. Jan. 18, 2006 10:48 am    Hozzászólás témája: Elválasztás és egyéb kérdések Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves klarissza!

A két szabályzat közül az 1988-as lehet mérvadó a vitájukban, ugyanis az már az 1984-es helyesírási reform után jelent meg, és jelenleg is az van érvényben. A dz, dzs esetében a szabályzat 11. kiadása változást jelentett: ekkor vált szabállyá az Ön által leírt elválasztási tilalom: ezek egyetlen mássalhangzót jelölo többjegyu betunek számítanak, ezért betujegyeiket együtt kell hagyni (ahogyan Ön is említette, pl. az együnk szót sem választanánk úgy el, hogy eg-yünk). Azaz így a jó: e-dzünk, fin-dzsa stb. Bár az elso példát én nem választanám el, hisz a sor végén árválkodó egyetlen betu egyszeruen nem mutat valami jól... Exclamation Ez ügyben tehát szeretném fölhívni a figyelmét arra, hogy mindez nem "nyelvünk fejlodése jegyében" alakult így, hanem a magyar hangjelölés egysége érdekében változtatták meg az egyébként nyelvünkben viszonylag ritka dz, dzs hangokat jelölo betuk elválasztására vonatkozó szabályt.
A fotográfia esetében két elválasztási elv is érvényesítheto, ezért kétféleképpen választható el. Ha így írom: foto-gráfia, akkor összetett szónak veszem, és az összetételek elválasztásának mintájára az elotag és az utótag közé kerül az elválasztójel. Ha azonban így: fotog-ráfia, akkor pedig a szótagolás alapján. Azonban itt sem "nyelvünk fejlodése" áll a háttérben, hanem az a tény, hogy sokak számára a fotográfia összetett mivolta nem nyilvánvaló, ezért ok a szótagolás szerint válaszják el, aki pedig úgy érzi, hogy igenis az elotag a foto- (valami fénnyel kapcsolatos), az utótag pedig a -gráfia (valami leírással, ábrázolással kapcsolatos), akkor o összetett szóként választja el.
Szeretném még a figyelmébe ajánlani Laczkó Krisztina és Mártonfi Attila könyvét, amely az Osiris Kiadónál jelent meg 2004-ben Helyesírás címmel Idea. Ez a több mint 1500 oldalas kéziköny minden helyesírási kérdésre választ ad. Részletesen elemzi az érvényben lévo szabályzat szabályait, sok példával illusztrálva megmagyarázza azokat, és a leheto legbovebb és legmodernebb példaanyaggal ellátott szótárt is közöl.
Végül a napilapbombázós Smile javaslatával kapcsolatban: hagyja csak a szerkesztoségeket, bombázzon inkább minket! Mi szívesen közöljük a kedves érdeklodok nyelvi megfigyeléseit, és alkalomadtán itt, a Fórumon is megvitathatjuk ezeket. Az oldal egyik célja épp ez lenne. Ha ezzel nem is csiszoljuk kifogástalanra napilapjaink stílusát, ám hozzájárulhatunk ahhoz, hogy minél többen gondolkodjanak nyelvhasználati kérdéseken.

Várjuk újabb ötleteit, hozzászólásait! Üdvözlettel

Kalcsó Gyula
Vissza az elejére
Bódi Zoltán
Vendég





HozzászólásElküldve: Szer. Jan. 18, 2006 11:10 am    Hozzászólás témája: Az érvényes helyesírási szabályzat Hozzászólás az előzmény idézésével

Kedves klarissza!

Kalcsó Gyula kollégám fenti, kimeríto, pontos válaszához semmit sem tudok hozzátenni. Itt pusztán arra hívom fel a figyelmét, hogy a Magar Tudományos Akadémia adja ki A magyar helyesírás szabályai címu szabálykönyvet. Itt minden esetben inkább a kiadás sorszámát kell nézni, és nem is annyira a kiadás évét. Ahogy kollégám is írja, 1984. óta, tehát több mint 20 éve (!) változatlanul a 11. kiadás van érvényben. Tehát minden 1984. után kiadott szabályzat használható, az 1984. elottieket nem célszeru használni, mert a fentiekhez hasonló (bár igen kevés) ellentmondásokra bukkanhat.

Bódi Zoltán
Vissza az elejére
Hozzászólások megtekintése:   
Új téma nyitása   Hozzászólás a témához    Tartalomjegyzék -> E-nyelv.hu Időzóna: (GMT +1 óra)
1 / 1 oldal

 
Ugrás:  
Nem készíthet új témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhat egy témára ebben a fórumban.
Nem módosíthatja a hozzászólásait a fórumban.
Nem törölheti a hozzászólásait a fórumban.
Nem szavazhat ebben fórumban.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Magyar fordítás © Andai Szilárd - Magázó verzió: Magyar phpBB közösség