Kalcsó Gyula Aktív fórumtag
Csatlakozott: 2006.01.02. Hétfő 16:29 Hozzászólások: 7 Tartózkodási hely: Eger
|
Elküldve: Vas. Jan. 22, 2006 9:43 am Hozzászólás témája: (a) legtöbbet |
|
|
Kedves encolpius!
Kérdésére a következot tudjuk válaszolni: mindegyik helyes lehet attól függoen, hogy milyen funkcióban, ill. milyen szövegkörnyezetben fordulnak elo. A példákban két jelenség érdemel figyelmet: az egyik az ige általános vagy határozott (más szavakkal alanyi vagy tárgyas) ragozása, a másik a határozott névelo megléte vagy hiánya a legtöbbet elott.
Az a) változat csak akkor lehet jó, ha a szövegelozményben elhangzott, hogy mit is keresnek (pénzt stb.). Ez esetben a felsofokú számnév (amely leginkább jelzoi funkcióban szokott elofordulni) a melléknevekre és a számnevekre jellemzo módon önmagában áll a jelzos szerkezet helyett: a legtöbbet (azaz: a legtöbb pénzt). Mintha azt mondanánk: én az érettet szeretem (azaz: az érett banántstb.). De hangsúlyozom: ez csak akkor lehetséges, ha valahonnan kiderül, hogy mit is keresnek azok az orvosok (pl. az elozo mondatok valamelyikében a pénzrol volt szó). Itt a legtöbbet a mondat tárgya.
A b) és c) esetben a keres ige általános (alanyi) ragozású, így azt jelenti: 'pénzt visz haza', ebben a jelentésében nem is mindig kíván maga mellé tárgyat. (L. pl. jól keres.) A példákban szereplo tárgy is inkább határozói jelentéstartalmú. Tehát ha nincs szövegelozmény, és az igét ebben a jelentésében akarjuk használni, akkor általános (alanyi) ragozásban kell ragoznunk.
A névelo megléte vagy hiánya a b) és a c) példában lehet kérdés (hisz, mint említettük, az a) igéje határozott ragozású, így kötelezoen áll mellette a határozott tárgy, amely ezért ez esetben csak határozott névelovel állhat). Az utolsó két mondatban pedig nyelvtani szempontból teljesen mindegy, hogy van-e névelo, vagy nincs. Mindkét esetben ráérthetjük a jelzett szót: a legtöbbet (azaz a legtöbb pénzt), és legtöbbet (a pénzbol). A felsofokú melléknevek, számnevek már önmagukban is határozottak, ezért sokszor nem kell eléjük a határozott névelo. Úgy vélem azonban, hogy az igényesebb köznyelvi (és foleg az írott) megnyilatkozásokban a pontosabb szerkesztésre törekvés, és "a több jobb" elv jegyében gyakoribb lehet a névelos szerkesztésmód. (L. pl. A legtöbben el sem utaztak. ~ Legtöbben el sem utaztak. Az utóbbi inkább beszélt nyelvi.) Talán ezért találta az internetes keresoben is a névelos változatot a leggyakoribbnak. Ám a kötetlenebb beszélt nyelvben valószínuleg a névelotlen megoldás is elofordulhat (másképp föl sem merülhetett volna a kérdés).
Hogy van-e "szabályzat" erre? Nos, voltaképpen ott van az Ön fejében. Szerintem a válasz nélkül is el tudta volna dönteni, hogy az a) változatban kötelezo a névelo, és hogy az utolsó kettovel lehet találkozni a hétköznapi kommunikációban (még meg is nézte az interneten). Sot még talán azt is érezhett volna, hogy az utolsó inkább csak az éloszóban fordul elo. Ezekre a nem mindig teljesen tudatos ismeretekre nyugodtan támaszkodhat, és ha úgy érzi, hogy valamely jelenség pl. beszélt nyelvi, akkor ne éljen vele az írott megnyilatkozásaiban.
Várjuk további, hasonlóan érdekes kérdéseit! _________________ Kalcsó Gyula |
|