Ebben a fejezetben az ún. "klasszikus" szerkezet-hatás összefüggésekkel foglalkozunk, vagyis amikor nem álltak/állnak rendelkezésre a térszerkezetet kezelő modern molekulagrafikai módszerek. Ezek természetesen bizonyos megszorításokkal, egyszerűbb esetekben jelenleg is jól használhatók, tehát amikor lehetőleg csak egyféle dolog elemzésére használjuk (csak felszívódás, csak in vitro hatáserősség, stb.)
A kvantitatív szerkezet-hatás összefüggések (QSAR) keresése a molekulák mérhető fizikai-kémiai paramétereire, állandóira, valamint a mérhető biológiai aktivitásra, biológiai válaszra támaszkodik. A biológiai lehetnek aránylag egyszerűen mérhetőek, például enzimaktivitások, kötődési állandók, de lehetnek komplex in vivo adatok is. A fizikai-kémiai tulajdonságok is igen sokfélék lehetnek.
A különféle kezdeti próbálkozások közül a legismertebb és legáltalánosabban használt a Hansch és Fujita által az 1960-as évek elején leírt és az 1970-80-as években igen népszerűvé vált ún. lineáris szabadenergia modell volt. A kiindulási gondolat szerint a hatás több tényező függvénye:
Ebben bennefoglaltatik a hatóanyag transzportja és eloszlása, és a receptorral való kölcsönhatása is. Analóg (!) szerkezetű és azonos mechanizmus szerint ható molekulák hatása így leírható és számítható a fenti tényezőkből, a molekulák elektronkus, sztérikus, stb. viselkedése pedig leírható illetve összerakható egy alapmolekulához kapcsolódó szubsztituensek állandóiból. Ennek során három fő paraméterrel kell számolni:
A hidrofóbitás jellemzésére Fujita 1964-ben egy új szubsztituens állandót vezetett be:
ahol Px az x szubsztituenst tartalmazó származék oktanol/víz megoszlási hányadosa, PH a szubsztituálatlan származék megoszlási hányadosa. A π állandók meghatározásához meg kell mérni a vegyületek megoszlási hányadosát. Ennek a klasszikus kirázásos technikával történő meghatározása precíz és hosszadalmas munkát igényel. Manapság sokszor (fordított fázisú) HPLC-vel határozzák meg, a kapott rF értékek ugyanis arányosak log P-vel, például:
Ha szükség van a konkrét log P értékekekre, akkor természetesen az egyenest kalibrálni kell klasszikus úton is meghatározott adatokkal. Hansch és Leo szerint a megoszlási hányados fragmensekből is számolható:
A fragmensekből való kiszámolás nem 100%-osan megbízható, elsősorban az intramolekuláris kölcsönhatások miatt. A π értéke annál pozitívabb, minél inkább hidrofób (minél lipofilebb) egy szubsztituens.
Elektronikus hatásokA különböző szubsztituensek okozta elektronikus hatásokat leginkább a Hammett állandóval veszik figyelembe. A Hammett-féle σ állandó egy aromás szubsztituens hidrogénhez viszonyított elektronikus hatását tükrözi. A különbözőképpen szubsztituált benzoesavak K disszociációs állandója nagyban függ az o-, m- és p-szubsztituensektől, ezek elektronszívó és -taszító tulajdonságától, az induktív és mezomer effektusoktól. A σx = Kx / KH állandót szubsztituens konstansnak nevezzük és általa sok egyéb folyamat sebessége, pl. benzoesav észterek k-val jellemezhető hidrolízise is kvantitatíve leírható az alábbi formában (Hammett egyenlet):
ahol ρ a reakcióra jellemző állandó. Nagysága a szubsztituensek befolyásának erősségére, előjele a reakció típusára (nukleofil, elektrofil) utal. A σ értéke elektronszívó szubsztituensek esetén pozitív és vice versa. A finomítások miatt a gyakorlatban többféle Hammett σ állandót alkalmaznak: a σp és σm a meta és para szubsztitensek esetére alkalmazzák, a σ+ értékeket az R-C6H4-CMe2Cl származékok szolvolíziséből, a σ- értékeket fenolok disszociációs állandójából vezették le. Orto helyzetű szubsztituensek esetén a Hammett összefüggés nem megbízható a térbeli gátlások miatt. Mivel az egyensúlyi ill. sebességi állandók logaritmusai arányosak a reakciót kisérő szabadenergia változással, ezért ezeket az összefüggéseket lineáris szabadenergia (pontosabban szabadentalpia) összefüggéseknek (LFER) szokták összefoglalólag hívni (bővebben lásd Szántay Csaba: Elméleti szerves kémia, vagy Peter Sykes: Mechanism in Organic Chemistry).
Sztérikus hatásokA Taft állandó a sztérikus hatások figyelembevételére született. A Taft egyenlet hasonló a fenti Hammett-egyenlethez, azonban itt az Taft állandó definíciója:
Az ES a metilacetáthoz viszonyított savkatalizált hidrolízis állandókból származtatható.
A szubsztituensek σ és π értékeit két dimenziósan ábrázolva az ún. Craig diagramot kapjuk ebből azonnal látható egy szubsztituens elektronszívó/küldő és hidrofil/hidrofób jellege, ami a tájékozódáson túlmenően jól felhasználható akár egy egyszerű "kézi tervezésnél" is. Az egészet faszerűen elágazó, döntési rendszerként alkalmazza a Topliss-féle kvalitatív tervezési módszer. |
A fenti szubsztituens állandókat (amiket extratermodinamikai paramétereknek is szoktak hívni) Hansch kapcsolta össze a róla elnevezett egyenletté:
amely szerint a C ható koncentráció negatív logaritmusa arányos:
Ha az a együttható értéke nulla, akkor az összefüggés π-re nézve lineáris; természetesen a többi együttható is lehet nulla, ha egy-egy tagot nem veszünk figyelembe.
Néhány egyszerű irodalmi példával nézzük meg az elmondottak gyakorlatát.
a) Az első egyszerű példa diklórfenil-amidinoizotiourea származékok antibakteriális hatását mutatja. Ezen regressziós egyenlet nélkül, egyszerű grafikus ábrázolással is tisztán látható, hogy a biológiai hatásnak a lipofilitás függvényében itt is optimuma van: maximális a hatás akkor, ha a két alkil szubsztituens "összege" 8-10 szénatom. Természetesen ha egyszerű alkil szubsztituensek helyett mindenféle egyéb csoportot vizsgálunk, ilyen egyszerűen, "szabad szemmel" nem lehet összefüggést találni.
b) A következő példán egy baktériumból kapott alkohol dehidrogenáz enzim aktivitását elemzik R-CO-CH3 típusú ketonokkal. Az enzim különböző sebességgel (krel) redukálja a metil-alkil ketonokat. Ismertek a kisérleti log krel adatok (függő változó), valamint log P és Es (független változók).
log krel R: obsd. calcd. Δlog krel log P ES -CH2CH3 1.08 1.12 0.04 0.26 -1.31 -CH(CH3)2 0.48 0.37 0.11 0.57 -1.71 -ciklopropil -0.10 -0.14 0.04 0.09 -2.21 -CH2CH2CH3 0.52 0.42 0.10 0.79 -1.60 -(CH2)3CH3 0.00 0.11 0.11 1.32 -1.63 -CH2CH(CH3)2 -0.52 -0.63 0.11 1.19 -2.17 -CH(CH3)CH2CH3 -1.00 -0.89 0.11 1.10 -2.37 -(CH2)4CH3 -0.05 -0.17 0.12 1.85 -1.64 -(CH2)5CH3 -0.22 -0.28 0.06 2.37 -1.54 -(CH2)6CH3 -0.52 -0.60 0.08 2.91 -1.57 -(CH2)7CH3 -1.00 -0.86 0.14 3.44 -1.57 -(CH2)3Cl 0.18 0.39 0.21 0.50 -1.72
A számítás során előszőr ezekből egy többváltozós lineáris egyenletrendszert kell alkotni:
1.08 = 0.26a - 1.31b + c 0.48 = 0.57a - 1.71b + c … s.í.t.
Ezt a lineáris egyenletrendszert a legkisebb négyzetek módszerével közelítően megoldva megkapjuk az a, b és c regressziós együtthatókat. A példában két egyenletet is kiszámoltak, az egyikben csak log P, a másikban emellett Es is szerepel. A második egyenlet segítségével számolt log krel értékek szerepelnek a táblázat második oszlopában, a harmadik oszlopban pedig a mért és számított érték közti eltérés látható.
log krel = -0.37 (±0.31) log P + 0.41 (±0.53) | n = 12, r = 0.642, s = 0.496 |
log krel = -0.50 (±0.09) log P + 1.50 (±0.29) ES + 3.22 (±0.56) | n = 12, r = 0.982, s = 0.129 |
A regressziós egyenletekhez meg szokás adni az adatok számát (itt n = 12), valamint különböző statisztikai jellemzőket: az ún. korrelációs együtthatót (vagy ennek négyzetét), ez egy 0 és 1 közötti szám és az összefüggés jóságát mutatja. Látható, hogy az első egyenlet esetében az összefüggés gyenge, a másodiknál igen jó (r = 0.982). Az s a szórás.
c) A harmadik példa egy orális gombaellenes antibiotikum, a grizeofulvin származékainak hatás–-szerkezet vizsgálatát mutatja be, az X szubsztituens függvényében. Mivel a regressziós egyenletben az X σ értékének nagy az együtthatója, ez arra utalhat, hogy az enon résznek jelentős szerepe lehet a bioaktivitásban.
d) A negyedik példa néhány nitroimidazol származék gombaellenes hatását vizsgálja. Látható, hogy itt az összefüggés parabolikus, a hatásnak a lipofilitás függvényében maximuma van.
A fenti szubsztituens állandókon túlmenően még egy sor egyéb, az elektronikus vagy térbeli hatásokat tükröző fizikai-kémiai paraméterrel lehet találkozni az irodalomban:
QSAR összefüggések felállításánál nagyon kell vigyázni arra, nehogy az összefüggés statisztikailag-matematikailag "túlhatározott" legyen, ekkor ugyanis bármilyen adatból szép, de értelmetlen összefüggést kaphatunk. Általában a vegyületek száma legalább 4-5-szöröse legyen a független változók számának. Másrészt a független változóknak egymástól is függetleneknek kell lennie (nem lehetnek kollinneárisak): hiba lehet például a molekula ugyanazon részében Hammet σ értékeket és kvantumkémiai úton számolt atomi töltéseket kombinálni egyazon regressziós egyenletben, mert mindkettő ugyanazt a dolgot fejezi ki. Ilyen problémák esetén használható a szokásos regressziós módszerek helyett az ún. PLS (partial least square) módszer, ezt azonban itt nem tárgyaljuk.
A Hansch egyenleten túlmenően mások is ismeretesek, röviden csak a Kubinyi féle bilineáris modellt említjük meg. A matematikai formulázás itt olyan, hogy P-nek itt is lehet maximuma, azonban parabolikus görbe helyett két metsző egyenessel végzi az illesztést: