A nemspecifikus drogok legfontosabb csoportját alkotják az általános érzéstelenítőszerek (anasztetikumok) vagy narkotikumok, amelyekkel az érzőműködések és a tudat reverzibilisen kikapcsolható. Mint alább látható, szerkezetük nagyon széles skálán mozog, az egyszerű nemesgázoktól a szteroidokig. A xenon jó érzéstelenítő lenne, de drága. A dietilétert 1842 óta használják narkotikumként. A szívet nem károsítja, de gyakran okoz hányást; robbanékony. Ma már nem korszerű a használata. A kloroform szintén a múlt század közepe óta ismert mint narkotikum. A vesét, májat károsíthatja, ma már szintén nem használt (legfeljebb a filmekben). A dinitrogénoxid (nitrogénoxidul, kéjgáz) szintén régen ismert, viszont még ma is használt ártalmatlan gáznarkotikum. Kissé gyenge hatású, ezért oxigénnel keverve nagyobb koncentrációban (~25%) kell használni. Triviális neve onnan ered, hogy a bevezető fázisban gyakran okoz erotikus hallucinációkat. Manapság a halotan a talán legszélesebb körben használt inhalációs anasztetikum, erősebb az éternél, de kevésbé irritáló, a narkózis végeztével gyorsabban eliminál a szervezetből. A ciklopropán a legerősebb gáznarkotikum, kissé több mellékhatása van, mint az előzőnek, azonban drága és robbanékony.
Az intravénás narkotikumok közül a a barbitursav tioszármazéka, a tiopentál a legismertebb. Ultrarövid hatású: a hatás másodpercek alatt beáll és rövid ideig tart, ezért rövid operációkra alkalmas. A pregnán vázas alfaxolone rövid ideig tartó anesztéziát biztosít:
Az általános narkotikumok hatása nem annyira kémiai, mint inkább fizikai és a sejtmembránok szerkezetének megváltozásával függ össze. A sejtmembránok lipid kettősrétegből és ebbe beágyazott proteinokból épül fel. A proteinek hozzák létre – többek között azokat a szelektív ioncsatornákat, amelyek nélkülözhetetlenek a működéshez. A narkotikum molekulák beoldódnak a lipid kettősrétegbe és azt gélszerűből fluid állapotúvá alakítják, közben a membrán megduzzad, térfogata megnő, szerkezete összezilálódik. A membrán duzzadására bizonyíték, hogy külső nyomás hatására visszafordul az anesztézia:
Az itt látható ábrán egy 1-palmitoil 2-oleil foszfatidil kolin foszfolipid membrán molekuladinamika segítségével modellezett képe látható (a jobb áttekinthetőség miatt a víz molekulák egy része ki van törölve illetve csak az oxigén látszik). Szépen megmutatkozik a különböző állapotok közti különbség.
Az idegsejtek nyúlványai, a dendritek és az axonok elektrokémiai úton vezetik az idegimpulzusokat. Az axont egy szigetelő lipid mielinhüvely veszi körül, amely az ú.n. Ranvier-résekkel van megszakítva, ezek teszik lehetővé a külső környezettel való ioncserét. A membrán belső oldala mintegy 80 millivolttal negatívabb a külsőnél, aminek az oka az ionaktivitás kiegyenlítettlensége a két oldalon: a belső oldalon magas a K+ ion koncentráció és alacsony a Na+ koncentráció, kivül éppen fordítva. Ingerület hatására depolarizáció következik be, a kb. 1 milliszekundum ideig megnyíló ioncsatornákon nátrium áramik be, ennek következtében a belső oldal 30-40 millivolttal pozitívabbá válik a külsőnél (akciós potenciál), majd a nátriumcsatornák záródnak és a K+ ionok kiáramlása repolarizálja a memránt. Végül az Na/K pumpák lassan helyreállítják az eredeti ionegyensúlyt. Az ion ki/beáramlás csak a Ranvier réseknél történhet, így az impulzus az egyiktől a másikig ugorva halad. A narkotikumok hatására a mielin hüvely elveszti funkcionalitását, így az impulzusok továbbítása zavart szenved.
A biológiai folyamatok oldatban és határfelületeken játszódnak le. A felületeken lejátszódó folyamatok energetikailag különböznek az oldatokétól. A proteineknek és hasonló makromolekuláknak óriási a felületük, pl. 1 ml emberi vérszérumban a proteinek összfelülete kb. 100 m2. A biológiai membránok egyúttal támaszul is szolgálnak sok enzim- és receptorfehérje számára, a membránba épülve ezek konformációja, orientációja a célnak megfelelően stabilizált. A poláros, H-híd képzésre alkalmas molekulák vízben jól oldódnak, míg az apoláris molekulák szerves oldószerekben oldódnak jól. Az amfofil molekulák mind poláros, mind apoláros csoportot is tartalmaznak, s előszeretettel gyülekeznek határfelületeken. A legtöbb detergens molekula ilyen. Ezek a molekulák magasabb koncentráción (CMC) micellákat képeznek, a poláros résszel kifelé vagy befelé, az oldószertől függően:
Az ilyen anyagok közül jónéhány felületaktív antibakteriális anyag kerül ki.
Témánk szemszögéből nézve tekintsük át röviden az egyes kötéstípusokat. Molekuláris értelemben véve egy gyógyszer aktivitása valamilyen receptorral való kölcsönhatással indul. A receptorokhoz való kötődés az első lépésben nemkovalens jellegű, amit a különböző elektronikus (és térbeli) kölcsönhatások szabályoznak. Az alábbi táblázat összefoglalja a különböző kötéstípusokat és a hozzájuk tartozó átlagos kötésenergiákat:
A van der Waals kölcsönhatás minden atom, még a nemesgázok között is fellép, és alapja a polarizálhatóság, a közel kerülő atomok elektronfelhőjének torzulása. Bár a fellépő kötés erőssége kicsi (~2 kJ/mol), ha egy molekula sok ilyen kötést létesíthet, pl. a foszfolipidek hosszú alkilláncai között, akkor megfelelően szoros térbeli elrendeződés esetén az összérték jelentősen megnőhet, akár 30-35 kJ/mol-ra is. A vdW kötés révén oldódnak az altatógázok a lipidrétegekben.
Hidrofób kölcsönhatásA hidrofób kölcsönhatásnak nagy szerepe van a lipofil molekulák kötődésénél, pl. a szteroidoknak a receptorukhoz, a proteinek, lipidek konformációjának stabilizálásában stb. Mivel a hidrofób szénhidrogének nem képeznek H-hidat a vízzel, nincsenek szolvatálva, a víz itt valamivel rendezettebb formát ölt, hasonlóan egy gáz-folyadék határfelülethez. Ez némi entrópiacsökkenéssel jár. Amikor két hidrofób struktúra, pl. két szénhidrogénlánc összekerül, kiszorítják maguk közül az átlagosnál valamivel rendezettebb vízmolekulákat, az entrópianövekedés miatt a rendszer szabadenergiája metiléncsoportonként kb. 3.4 kJ/mollal csökken, majd a kialakuló vdW kötések stabilizálják a két lánc kapcsolatát.
A hidrogénhid kötés szerepe általános: a fehérjék helix vagy lemez struktúráját, a DNS bázispárjainak a kapcsolódását, a hatóanyagok receptorzsebben való megkötődését biztosítja. Alapja a heteroatomok (N, O, stb.) nemkötő elektronpárjai és az elektronszegény -OH, -NH hidrogén közti elektrosztatikus kölcsönhatás. Nagysága 7-40 kJ/mol. Bár egy-egy H-híd kötés önmagában gyenge, a "sok kicsi sokra megy" elv alapján jelentős stabilizáló szerepe van.
Töltésátviteli komplexekTöltésátviteli (CT) komplexek elektrongazdag donormolekulák és elektronszegény akceptorok között jöhetnek létre. Ilyenek lehetnek például π-elektron rendszerek, megfelelő elektron szívó vagy taszító csoportokkal ellátva.A CT komplex kötés energiája arányos a donor IP-jével és az akceptor EA-jával, általában max. 30 kJ/mol. Klasszikus példája a CT komplexeknek a jód és ciklohexén komplexe. A barna szin a komplex 200 nm körüli széles abszorpciós maximumából ered. Inert oldószerben (CCl4) a jód ibolya színe látszik. hasonló ct komplexek alakulhatnak ki egyes kondenzált aromás gyűrűs, a DNS-be interkalálódó antibiotikumok és a DNS heteroaromás bázisai között.
Az ellentétes töltésű ionok közötti elektrosztatikus kölcsönhatás energiája megközelíti a kovalens kötését, aránylag nagy távolságra hat, ezért szerepe nagy.
Ion-dipól és dipól-dipól kölcsönhatásA molekulákon belüli töltésszétválasztódás miatt az egyes kötéseknek, csoportoknak önmagukban is jelentős dipólusmomentumuk lehet. A dipólusok között ébredő erő, amely vektoriális mennyiség révén függ a konformációs viszonyoktól, elég jelentős 100-150 kJ/mol.
Kovalens kötés
A vegyületek felépítése szempontjából a kovalens kötés (~350 kJ/mol) a legjelentősebb, azonban az elsődleges receptor –ligand kölcsönhatásoknál szerepe másodlagos.
Összességében tehát a hidrogén-híd kötés, a hidrofób és az elektrosztatikus kölcsönhatások a legfontosabbak a primer kapcsolódás, kötődés szempontjából.